Mototoul meu în viață e comedia cu verdeață

Stai și tu ca omu’ pe bancă în parc, să lucrezi ceva pe tabletă, și vine o năroadă fistichie, cu limbuție compulsivă lângă tine și de-aici să te ții distracție.

Nu pentru sărmanul protagonist, ci pentru noi, spectatorii.

Motivul principal pentru care am ales să merg la piesa asta a fost că am văzut scris pe afiș cu litere de-o șchioapă că e regizată de Radu Gabriel, unul dintre foștii componenți ai trupei Vouă.

Ca să explic cititorilor mai tineri, aceasta a fost una dintre cele mai hazoase și mai reușite găști de comedie accesibilă din istoria postdecembristă a României.

Iar de Radu Gabriel mă leagă amintirea de neșters a scheciului cu Lucreția, rămas proverbial la mine în casă.

Trioul conjugal aici de față exact asta este. Un scheci prelung, care te ține în priză distractivă, ba te mai și electrocutează din când în când cu niște hohote de râs la care plămânii de-abia fac față.

Textul e semnat de Maria Radu, care își trage și a mai mare felie de hilaritate, etalând un arsenal de expresivitate vocală care te încântă și de la care ai de învățat.

Da, da, să ai umor mai înseamnă și să știi cum să îți modulezi vocea, iar asta se pierde, din cauza pacostei numite tehnologie digitală.

Mariei Radu îi țin isonul așa cum se cuvine Oleg Apostol și Luminița Bucur, iar piesa nu are cu mult peste o oră, deci întrunește și respectul pentru spectator.

Teatrul e un continuum care variază de la artă de-aia de la care ți se strânge stomacul degeaba până la produse bine realizate și bine livrate, întru ușurarea buzunarelor spectatorilor.

Puteți să-mi spuneți superficial, dar, în ultimă instanță, le prefer pe cele din urmă.

De ce bem bere?

Sper ca amicul care a fost realmente coplesit cand a aflat ca am vizitat o fabrica de bere sa citeasca si aceste randuri, pentru ca la el ma gandesc cand le scriu.

Te-ai gandit vreodata de ce bei atata bere (ma rog, tu bei si vin din belsug, dar despre asta o sa discutam cu alta ocazie)? Stiu ca esti ocupat pana peste cap, mai ales ca de vreo doi ani ai si un urmas in familie, si stiu ca reflectia nu e tocmai sportul tau preferat, dar ia incearca sa intri pe pagina de Facebook a celor de la Ciuc Premium si sunt convins ca nici atentatorii aia sinucigasi cu cele 50 de fecioare ale lor nu ar simti beatitudinea mai dihai decat tine.

Eu m-as incumeta sa spun ca toate opiniile prezentate acolo isi gasesc un loc in personalitatea ta generoasa, care, tocmai datorita acestei minunate licori inventate, pare-se, de sumerieni,  a devenit atat de incapatoare. Ca berea ti se pare gustoasa, de asta sunt convins; ca o bei pentru ca poti, e clar, stiu ca iti pare rau ca ai doua maini si doar o singura gura; ca te distrezi enorm cand sorbi din bere, asta fara indoiala, si cred ca stii cat ne distram si noi; ca pentru sanatatea ta psihica ai nevoie de bere, cunoastem, numai consoarta nu prea vrea sa inteleaga; si peste toate acestea troneaza socializarea, pe care ti-o manifesti cu atata duiosie prin palme date peste cefele tovarasilor de bere.

Acestea fiind spuse, nu stiu cum o sa-ti distribui votul. Am vaga banuiala ca, pana vineri, 27 ianuarie, cand va avea loc marea dezbatere, iti vei face conturi separate de Facebook sub nume aleatoriu alese de Messi, Xavi, Guardiola, numai ca sa le dai dreptate tuturor.

Cat despre mine, cel care ti-a fost si inca iti este recunoscator ucenic intr-ale berii, am o preferinta clara: socializarea. Nu numai pentru ca ideea unor oameni care beau si rad si uita de necazuri ma incanta, dar si pentru ca unul dintre avocatii acestei opinii este extraordinarul actor de comedie Radu Gabriel, despre care as putea parafraza ce spunea Calinescu despre nuvela Alexandru Lapusneanu: Ar fi ajuns un actor la fel de cunoscut ca Fernandel sau Loius de Funes, daca divertismentul romanesc ar fi avut suportul unei limbi universale.